• Sosyal Medya
  • Sosyal Medya
  • 0216 567 29 06 - 0 533 342 49 45

Obezite, modern çağın hastalığı mı?

Eskiden çok az gördüğümüz obezitenin günümüzde dünyanın neredeyse üçte birini etkilediğini görmekteyiz. Hareketsizlik hayatın her alanında karşımıza çıkıyor, dışarıda araba, asansör; evde de televizyon, bilgisayar gibi makineler gün içerisindeki hareketlerimizi oldukça azalttı.
    Artık özlediğimiz arkadaşımızı ziyarete gitmek yerine telefonla veya mesajlaşmayla özlem gideriyoruz. Hele birde internet üzerinden görüntülü konuşma veya fotoğraf paylaşımı gibi yöntemler yaygınlaştıkça daha az birebir görüşür ve daha az hareket eder olduk. Yeni nesil akıllı telefonlarla, tablet bilgisayarlarla saatlerce oturarak vakit geçirmekteyiz. Özellikle çocuklarımız bundan daha fazla etkileniyor.
     Keşke sadece hareketsizlikle kalsaydık, oturduğumuz yerden yemek siparişi veriyor ve gelen yüksek kalorili yemekleri yemekten büyük zevk alıyoruz. Yemek sonrası tatlı siparişi de cabası. Bunlara birde hazır gıdaların aşırı kalorileri, hiçbir faydası olmayan katkı maddeleri içermesi, genetiği bozulmuş ürünler içermeleri, hormonlu-kimyasal ilaçlarla yetiştirilen ürünler içermeleri gibi faktörleri de eklersek ne kadar zor bir durumla karşı karşıya kaldığımızı anlayabiliriz.
    Maalesef bu saydıklarım gözü aç, vicdanını öldürmüş insanların yaptığı gıda hileleri ile çok karmaşık ve iğrenç bir hale gelmiştir. Artık adlığımız etin At eti mi? Eşek eti mi? Domuz eti mi? olduğunu anlayamıyoruz. Yediğimiz sucukta kemik mi dersin, bağırsak mı dersin, leş hayvan eti mi dersin, daha akıl almaz ne varsa içinden çıktığına şahit oluyoruz. Marketten alınan tereyağının içinden bitkisel yağ çıkıyor. Balların neredeyse hepsinde şeker şurubu çıkıyor. Yoğurtlar ekşimiyor, sütler bozulmuyor, yumurtadan tat alınamıyor. Çiftliklerde 1 ayda yetişen hormon ve antibiyotik ilaçları ile yetişen tavukları yiyen çocuklarımız erken ergenliğe giriyor, kadın erkek kısırlık vakaları arttıkça artıyor. Araçlar, fabrikalar sürekli çevreyi kirletiyor. Gün geçtikçe artan kanser vakaları, yediğimiz gıdalarla ilişkisi her gün başka kanıtlarla güncelleniyor. Eskiden hastane yüzü görmeyenler şimdi sürekli tahliller yaptırıyor ve hastalıklarla uğraşıyor. Yani işin özüne inersek; modern yaşam tarzının, şehirleşmenin sanki bize faydasından çok zararı dokunuyor.
 
Engin Karagöz
 
 
Yazının devamını "Doktor Gözetiminde Zayıflama" kitabından okuyabilirsiniz