• Sosyal Medya
  • Sosyal Medya
  • 0216 567 29 06 - 0 533 342 49 45

Fastfood ile zayıflamak mümkün mü?

Obezitenin tüm dünyanın başına bela olduğunu ve ilerleyen yıllarda sağlığımızı ve ülke ekonomilerini sigaradan bile daha kötü etkileyeceğini uzmanlar her fırsatta dile getirmekteler. Eskiden yaz aylarına girerken adını sıkça duyduğumuz diyet ve zayıflama kelimeleri son yıllarda sürekli olarak 7'den 77'ye herkesin dilinden ve gündeminden düşmüyor.

Değişen beslenme alışkanlıklarımız ve azalan hareket kapasitemiz ile aslında obezitenin çekim alanına her geçen gün daha fazla girmekteyiz. Kilo almamıza neden olan yaşam şeklimiz ve içinde bulunduğumuz ortam şişmanlatıcı(obezogenik) çevre olarak adlandırılmaktadır. Sağlık bakanlığımız tarafından etkin bir şekilde uygulamaya çalışılan obezite ile savaş kampanyaları bu obezogenik çevrede düzenlemeler yapmayı amaçlamakta ve halkımızın bu konudaki bilincini diri tutmaktadır. Obezitenin günah keçilerinden biri olarak sürekli eleştirilen fastfood gıdaların diyetimizde nasıl bir yerde bulunması gerektiği diyet camiasında her zaman tartışıldı. Obezite denilince sürekli karşımıza elinde hamburger yiyen şişman adam fotoğrafını koydular. Halbuki ülkemizde de şişmanların büyük bir çoğunluğunun aslında fastfood gıdalardan değil  düzensiz beslenme ve hareketsizlikten dolayı kilo aldığını biliyoruz. Fastfood denilince akla hemen hamburger-pizza gelir, fakat ülkemizde bizim damak tadımıza uygun başka alternatifleri de bulmak mümkündür.

Ekmek arası döner, dürüm kebaplar, lahmacun, pide, çiğköfte, kokoreç, tantuni gibi geniş ürün yelpazesine sahip olmamız ülkemiz için büyük bir zenginlik. Diyet listelerinde görmeye alıştığımız 1 kâse çorba, 8 kaşık sebze yemeği, 2 köfte büyüklüğünde et gibi ifadeler iş yerinde, bazen dışarıda veya alışverişte bulunduğumuzda hele birde aceleniz varsa biraz havada kalıyor. Açlığımızı bastıracak hızlı bir yemek istiyoruz. İşte tam burada kilo koruma veya zayıflama diyeti yapan kişinin kafası biraz karışıyor.
 
Engin Karagöz
 
Yazının devamını "Doktor Gözetiminde Zayıflama" kitabından okuyabilirsiniz…