• Sosyal Medya
  • Sosyal Medya
  • 0216 567 29 06 - 0 533 342 49 45

Beklenen Diyabet İlacı Artık Ülkemizde

Beklenen Diyabet İlacı Artık Ülkemizde

Diyabet tedavisinde kullanılan 9 çeşit ilaçtan iki tanesi kilo verdirme özelliğine sahiptir. Bu ilaçlardan ilki iştah kapatarak etki gösterir ve GLP-1 analogları olarak adlandırılır. Ülkemizde günde bir ve günde iki kere enjeksiyon formu olarak bulunmaktadır. Bu ilaçların birde haftalık olanı vardır fakat hala ülkemizde bulunmamaktadır.

İkinci zayıflatan diyabet ilacı idrardan şeker atımını sağlayarak kilo verdirir ve SGLT-2 inhibitörleri olarak adlandırılır. Böbrek tarafından şekerin vücuttan uzaklaşması sonucu kanda yüksek olan şeker düşmüş olur. Aynı zamanda hergün şeker kaybeden vücutta negatif enerji açığı oluşarak kilo verilir. Sadece şeker atmakta kalmayan bu ilacı kullananların vücudundan bir miktarda tuz atımı gerçekleşir ve böylelikle yüksek olan tansiyonu düşürür. Vücuttan uzaklaşan tuz ve şekerin osmotik etkisi ile ödemi olan hastaların ödemi düzelir. Şekeri düşüren, kilo verdiren, tansiyonu düşüren ve ödemi düzelten bu ilacın dolaylı yoldan kalbe olumlu etkileri olur.

Temmuz 28 de NEJM dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre bu ilaç böbrek yetmezliğine karşıda vücudu koruyor. Bu saydıklarım size mucije bir ilaç gibi görünüyor değil mi? 5-6 yıldan beri Avrupa ve Amerika’nın kullandığı bu ilaçlardan biri artık ülkemizde de eczanelerde satılmaya başlandı. 9 Ağustos 2017 gününden itibaren hastalarımızın ilacı yurtdışından getirtme mecburiyeti kalmadı. Tüm hekim arkadaşlarıma ve hastalarımıza duyurulur.